A héten a húsvéthoz tartozó szokásokon keresztül szeretnénk megismertetni veled egyes országok kultúráját.
A húsvét keresztény ünnep, amelyet világszerte emberek milliói tartanak meg. Bár a húsvét alapvető üzenete a különböző kultúrákban ugyanaz, a megünneplésének módja nagymértékben eltérhet. Lássuk is tehát, hogy a különböző országok milyen érdekes húsvéti hagyományokat ünnepelnek.
Az Egyesült Államokban népszerű húsvéti hagyomány a Fehér Házi húsvéti tojásgurítás. Az esemény 1878-ra nyúlik vissza, és a Fehér Ház déli gyepén rendezik meg húsvéthétfőn. Az ország minden részéből érkeznek gyerekek, hogy egy dombon gurítsák le a feldíszített keménytojásokat. Az esemény számos más tevékenységet is magában foglal, például mesemondást, tojásdíszítést és zenei előadásokat. A hagyomány feltehetően az európai bevándorlóktól ered, akik magukkal hozták Amerikába a dombon lefelé guruló tojások szokását. Ma már ez egy olyan kedvelt hagyomány, amely minden évben több ezer látogatót vonz.
A Fülöp-szigeteken a húsvét a mély vallásos áhítat ideje, és az egyik legfontosabb esemény a húsvéti vigília. Ez a virrasztás egy éjszakába nyúló imádság, amely nagyszombaton kezdődik és húsvétvasárnap reggelig tart. Ennek keretében meggyújtják a húsvéti gyertyát, amely Jézus feltámadását jelképezi. Az istentisztelethez bibliai szakaszok felolvasása és himnuszok éneklése is tartozik. Sok filippínó fehérbe öltözve vesz részt a virrasztáson, ami a feltámadt Krisztus tisztaságát jelképezi. A húsvéti vigília a filippínók számára egy olyan alkalom, amikor elgondolkodhatnak hitükről, és a közösségükkel együtt ünnepelhetik Jézus feltámadását.
A Semana Santa, vagyis a Nagyhét Spanyolországban egy jelentős vallási ünnep, amelyet a húsvétot megelőző héten tartanak. Ez a nagy ünnepélyesség és elmélkedés időszaka, amikor számos körmenetre és vallási szertartásra kerül sor. A Semana Santa egyik legszembetűnőbb eleme a csuklyás bűnbánók használata, akik keresztet és más vallási szimbólumokat viselve vonulnak körmenetben. Ez a hagyomány a középkorból ered, és az ország számos részén még ma is megfigyelhető.
Mexikóban a Júdás elégetése hagyományos húsvéti rituálé, amelyet nagyszombaton tartanak. Júdás Iskariótnak, a Jézust eláruló tanítványnak egy nagy képmását készítik el, majd nyilvánosan elégetik. A szertartás a gonosz elutasítását és a jónak a rossz felett aratott győzelmét hivatott jelképezni. Az emberek így szabadulnak meg negatív érzelmeiktől, és újrakezdhetik az életüket.
Bermudán a sárkányeregetés egy hagyományos húsvéti tevékenység, amely a 19. századig nyúlik vissza. A hagyomány akkor kezdődött, amikor egy tanárnő az Egyesült Államokból papírsárkányt hozott a szigetre, hogy így tanítsa diákjait Jézus feltámadásáról. Ma a sárkányeregetés népszerű húsvéti időtöltés a Bermudákon, ahol több ezren vesznek részt az évente megrendezett nagypénteki sárkányfesztiválon.
Olaszország híres a díszes húsvéti körmeneteiről, amelyeket az ország számos városában és településén tartanak. Ezek a körmenetek általában Szűz Mária vagy Jézus szobrát viszik végig az utcákon, vallásos zene és imák kíséretében. A leghíresebb körmeneteket Rómában tartják, ahol maga a pápa vezeti a körmenetet a város utcáin.
Görögországban a húsvétot egy különleges kenyérrel, a Tsoureki-vel ünneplik. Ez a desszert édes, és olyan fűszerekkel ízesítik, mint a fahéj és a kardamom. Gyakran pirosra festett tojásokkal díszítik, amelyek Krisztus vérét jelképezik. A kenyeret általában nagycsütörtökön sütik, és húsvét vasárnap fogyasztják.
Ukrajnában népszerű húsvéti hagyomány a tojáskopogtatás, más néven „pysanka”. A tojásokat bonyolult mintákkal és szimbólumokkal díszítik, gyakran viasz-ellenállásos módszerrel. Húsvét vasárnapján a család és a barátok összegyűlnek, és felváltva kopogtatják egymás tojását. Akinek a tojása nem törik el, annak az év hátralévő részében szerencséje lesz A hagyomány feltehetően pogány rituálékból ered, de azóta az ukrán keresztények is átvették a húsvét megünneplésének módjaként.
A világ egyik leghíresebb húsvéti hagyománya a jeruzsálemi szent tűz szertartás. Nagyszombaton a jeruzsálemi görög ortodox pátriárka bemegy a Szent Sírba, Jézus temetésének és feltámadásának helyszínére, és imádkozik a Szent Tűz leszállásáért. A Szent Tűzről úgy tartják, hogy egy csodás esemény, amelynek során Jézus sírjában spontán módon láng jelenik meg. A pátriárka ezután meggyújt egy gyertyát a Szent Tűzzel, és továbbadja azt a többi papnak és hívőnek. A lángot kiviszik a templomból, és szétterjed az egész városban, Jézus feltámadását jelképezve. Minden évben több ezer ember gyűlik össze Jeruzsálemben, hogy tanúja legyen ennek a hihetetlen eseménynek.
Ha tetszett a cikk, és szívesen utaznál velünk Horvátországba, akkor kattints IDE.
További izgalmas tartalmakért kövessetek be minket Facebookon, Instagramon és LinkedInen!
Kommunikációs Munkatárs
(diákként őt keresd)
Kommunikációs Munkatárs
(diákként őt keresd)
Operatív Munkatárs
(technikai probléma esetén őt keresd)
Tolmácsolási Üzletágvezető
PR és kommunikációs menedzser
Utazási Üzletágvezető